2014 Convention Program Itinerary

The 17th Annual International Mars Society Convention

South Shore Harbour Resort (SSHR), League City, TX, August 7-10, 2014


The following is the preliminary program schedule for the 2014 convention.

Wednesday, August 6 (4:00-6:00 pm), Early Registration, SSHR, Pre-function Area

Wednesday, August 6 (7:00-10:00 pm), Mars Society Steering Committee Meeting, SSHR Board Room

All plenary sessions will be held in the Crystal Ballroom


Thursday, August 7

7:30-9:00 am  Registration, Pre-Function Area

Morning Plenaries, Crystal Ballroom   

9:00 am-12:00 pm

Dr. Robert Zubrin                  How We Can Reach Mars

The Mars Society

Gerald “Gerry” Sanders       In-situ Resource Utilization (ISRU) on Mars

NASA Johnson Space Center                            

Dr. Everett Gibson                 The Search For Biosignatures on Mars

NASA Johnson Space Center



Track 1-A              Technologies for Mars Exploration-1 Crystal Ballroom

1:00-1:30 pm          Dr. Anthony Muscatello, Mars Propellant Production with ISRU

1:30-2:00 pm          Gerald Black, Need for a New Heavy Lift Strategy

2:00-2:30 pm          Eric Shear, Solar Water Vapor Balloons for Martian Polar Expeditions

2:30-3:00 pm          Humberto De las Casas, Alejandro Diaz, Jorge Mirez, Josh Borchardt, The                                                Performance of a Rover and a Hexapod in Martian Environments

3:00-3:30 pm          Kent Nebergall, Small Mission Modules: Spacecraft Interiors for Extreme Reliability and                                    Adaptability at Minimal Cost

3:30-4:00 pm          Dr. John E. Brandenburg, The Utility of Fusion-Fission Hybrid Reactors of Human Mars                                    Mission Surface Power.

4:00-4:30 pm          Maxwell Fagin, Numerical Optimal Control Methods Applied to Mars EDL.

4:30-5:00  pm         Ron Bennet, A New Way to Land Payloads Safely on Mars                                             


Track 1-B              Mars Analog Research Hunt Room

1:00-1:30 pm          Dr. Jean Hunter, World Space Week 2013 Mission to Mars

1:30-2:00 pm          First Lt. Heidi Beemer, Mars Shelter Geology Project

2:00-2:30 pm          Dan Wilcox, Heading to Mars

2:30-3:00 pm          Luiggi Tello & Diego Guillen, Design of a Water Saving Plan based on Water Flow                                          Measurement for the Mars Desert Research Station.

3:00-3:30 pm          Michael Shepard. Applications of Remote Sensing in Mars Analog

3:30-4:00 pm          Dylan Kirby, Team-building, Cohesion, and the Maintenance of Simulation at MDRS

4:00-4:30 pm          Selena Barrientos, Team Building, Stress, and the Maintenance of Sim

4:30-5:00 pm          Alice Yount. Fungal Contamination in the Mars Desert Research Station


Track 1-C              Mission Strategies Amphitheater

1:00-1:30 pm          Dr. John E Brandenburg. Mars-Phobos SEP (Solar Electric Propulsion): A Rapid Mars                                      Mission Architecture   

1:30-2:00 pm          J.Venkatesan, Dr. K.M. Parammasivam & S. Rao, Concepts for Future Robotic Mars                                      Manned Missions.

2:00-2:30 pm          Kevin Hambsch, Mars Direct vis a vis Existing and Emerging Technologies: A Downsized                                  Mission for Two – Can it be Done?

2:30-3:00 pm          John K. Strickland, Human Mars Missions based on a Unified Transport Architecture

3:00-3:30 pm          Ravi Shakya, R. Praveen, Rishabh Bana, and Swaroop Singh, Humans Beyond Earth

3:30-4:00 pm          Donovan Chipman, Application of New Technology Developments to the Mars-to-Go Mission                              Concept


Track 1-D              Politics, Finances, Outreach & Culture

1:00-1:30 pm          Dr. Jeffrey Bennett, Why Education is Important to Mars Missions

1:30-2:00 pm          Todd Gilbert, Multi-National Projects: Applying Lessons from Afghanistan to Mars

2:00-2:30 pm          Dr. Humoldt Mandell, Poisonous Perceptions Preventing Human Mars Exploration and How                              to Eliminate the Largest One

2:30-3:00 pm          Sandhya Rao and Jayakumar Venkatesan, Notion Space Education Specialist: Bridging                                 the Gap between Education and Public Outreach through Innovative Scientific Research             

3:00-3:30 pm          Chip Shepherd and Timothy Buli, NASA Technologies for Your Mars-Related Projects      

3:30-4:00 pm          Dan Wilcox, Robotcowboy: Onward to Mars

4:00-4:30 pm          Lennart Lopin, Marscoin: A Cryptocurrency Exploring Private Funding to Bootstrap Space                                  Colonization   

                                                     

Evening Plenary & Panels, Crystal Ballroom

7:00-8:00 pm           Bas Lansdorp         Mars One Planning & Settlement

CEO Mars One

8:00-9:00 pm           Who are the Mars One Colonist Candidates?

                              Moderator: William Dunlap                       

                              Panelists: First Lt Heidi Beemer, Max Fagin, Randall Paylor, Kay Radzik Warren, Sue Anne                                Pien, Etsuko Shimabukuro, Cody Don Reeder.

9:00 -10:00 pm        Panel: The One Way Mission to Mars; Is Going One Way the Best Way? Can Private                                         Ventures Do It?                                      

                              Panelists: TBA    


Friday, August 8        

Morning Plenaries, Crystal  Ballroom

9:00 am - 12:00 pm

Harold “Sonny” White              Highly Advanced Space Propulsion Systems

NASA Johnson Space Center

William Borucki                        Kepler Mission Update

NASA, Ames Research Center       

Dr. Gil Levin                             Mars Viking Missions & Results

Arizona State University

Todd May                                 The Space Launch System, SLS

Manager, NASA Space Launch System Program, NASA Marshall Spaceflight Center   


12:00 – 1:00 pm Lunch

 

Track 2-A           Philosophical and Social Aspects of Mars Colonization  Crystal Ballroom                                                          

1:00-1:30 pm       Dr. Jan Millsapps, Making a Case for the Female Martian

1:30-2:00 pm       Rt. Rev James Heiser, Mars Settlement and the Survival of Civilization – Why the “Lifeboat” is                           about more than Survival.

2:00-2:30 pm       Marvin Hilton, Exploring Mars to Improve Life on Earth                                                          

2:30-3:00 pm       Miguel Cooper, 1492-2024: From Europe to the New World and from Earth to Mars –                                         Comparing the Risks and Goals of Two Endeavors                                                          

3:00-3:30 pm       Mihail Mateev, The Limits of the Human Domain from a Christian Perspective                        

3:30-4:00 pm       Peter Merkle, Sustainable Mars                                                          

Track 2-B           Advanced Concepts  Amphitheater

1:00-1:30 pm       Kent Nebergall, Here to Ceres: Immediately Advancing a Solar System Economy

1:30-2:00 pm       Dr. Alexander Kazykin, presented by Dr. Alla Malko, Prognostication of Advanced Trends in                             Technique and Technology of Interstellar Flights.

2:00-2:30 pm       Walter Rowntree, Update on Fusion Power from the Dense Plasma Focus

2:30-3:00 pm       Donovan Chipman, The Wheel Ship: A Deep Space Solar electric Vehicle for Long Term                                 Use                                                              

3:00-3:30 pm       William Gardiner, Re-entering Life on Mars:   The Possibility of Indefinite Life Extension in                               the Controlled Environmental Life Support Systems that will be Developed both for Travel to                                 Mars and for Living on Mars.                                                          

3:30-4:00 pm       Andre Caminoa and Giorgio Gavraghi, The Print/Build System and It’s Utilization in Space                             as a Game Changer.                                                      

4:00-4:30 pm       Dr. John Brandenburg, Anomalous Nuclear Events on Mars in the Past                                

4:30-5:00 pm       Roberto Campailla, Electric Lifting System for Mars Exploration


Track 2-C           Technologies  for Mars Exploration-2 Hunt Room

1:00-1:30 pm       S.N. D’Souza and N.Sarigul-Klijn, Improving Future Mars Return Vehicle by Integrating Flight                           Feasible Trajectory in Design

1:30-2:00 pm       Andre Caminoa and Giorgio Gaviraghi. Mars Plus: A Human Round-trip to Mars in 2018-                               2020

2:00-2:30 pm       Jorge Mirez, Gerardo Portilla Tuesta & Teofilo Cortez, Proposal of One Bicycle: Near                                   Camilla Mobility Astronaut on Mars Surface                                                               

2:30-3:00 pm       Chip Shepherd, The International Space Station Refrigerator/Freezer Rack and Artifical                                     Gravity for Initial Mars Missions                                                            

3:00-4:30 pm       Miguel Cooper, 2024-2027 A Mars Odyssey 


Track 2-D           Mars Settlement

1:00-1:30 pm       Todd Gilbert, Creating an Industrial Ecology for Sustainable Habitation of Mars.

1:30-2:00 pm       Kent Nebergall, Modular Mars Analog Settlements: Beyond the Lander

2:00-2:30 pm       Joseph Nathan Edwards, Qualities of the Martian Landscape.

2:30-3:00 pm       Mina Mukhar, Stephen Bassett & Gary Stephenson, Mars Initiative Overview

3:00-3:30 pm       Luciana Tenorio, Ultraviolet Insulating Cover for Greenhouses

3:30-4:00 pm       Kyle Flaherty, Radio Astronomy   at MDRS 

4:00-4:30 pm       Joshua MacFie, Automated Environmental Accuracy and Efficiency                                                    

 

Evening Panels, Crystal Ballroom

7:00-8:00 pm        The Zubrin / Chang-Diaz Debate - “Is Electric Propulsion an Enabling Technology for Mars                                  Exploration”                                                                   

8:00-9:00 pm        What should be the next steps for Robotic Mars Exploration?

                           Panelists: TBD

 

Evening Entertainment 

9:00 pm               TBA

                                                              

Saturday, August 9

Morning Plenaries Crystal Ballroom

9:00 am - 12:00 pm

Dr. Scott Hubbard                 Affording Mars?  The Next Steps

Former Director of NASA Ames and Mars Program Director

Dr. Michael Griffin                                                

Former Administrator, NASA

Mark Geyer                           Orion:Countdown to Exploration Flight Test-1

Orion Program Manager 

James Oberg                         International Strategies For Mars Mission International Cooperation - Past                                                           Lessons versus Past Delusions

Renowned Space Journalist


12:00 - 1:00 pm Lunch Break


Afternoon - International Inspiration Mars Student Design Contest Oral Presentations, Crystal Ballroom

1:00 - 5:30 pm (25 minutes per team)

       Adrestia  (The Netherlands - Univ. of Delft)

       Delta V  (Russia, St. Petersburg National Technical University, Ioffe Physical Technical Institute of            the Russian Academy of Sciences )

       Eclipse (U.S. - Univ. of California Davis)

       IMMORTAL  (U.S. - Univ. of Illinois)

       Indo-Martian Express  (India, Sri Venkateswara College of Engineering)

       Joint Ventures (U.S. - Temple Univ., American Military Univ.)

       Mars 18 (Germany, Univ. of Stuttgart)

       MAVERIC (U.S. - Univ. of Colorado)

       Space is More (Poland - Wroclaw University of Technology)

       Team Kanua (Japan, Keio University. Purdue University, Tohoku University Graduate School of                  Medicine, International Space University, Nagoya University, Art Center College of Design Tokyo              University of Agriculture and Technology, Tokyo Jogakkan College)


Evening Banquet, Marina Plaza Ballroom

6:30-11:00 pm

Entertainment                 Music from Mars, Everett Gibson: “The Real History of ALH84001”

Featured Speaker           Special Guest: Dennis Tito, Executive Director, Inspiration Mars

Announcement of Winners of International Inspiration Mars Student Design Contest

Awards


       

Sunday, August 10

Morning Plenaries, Crystal Ballroom

9:00 am - 12:00 pm

Dr. Howard Hendrix & Dr. Laurel Hendrix    Mars and the Two Cultures: A Bridge Not too Far.

California State University Fresno

Rob Alexander                                             The Commercial Path to Mars

Nanoracks                                

Patricia Craig                                                The History of Water on Mars

Post-Doc, NASA JSC                                      

Special Panel                                                Mars Desert Research Station

                                                                      Panelists: TBA


Afternoon Panels, Crystal Ballroom

1:00-2:00 pm                                                   University Rover Challenge

                                                                      Panelists: TBA

2:00-3:00 pm                                                   Space Policy Debate: Which Way Now? What should be NASA’s                                                                       Next Major Goal?

                                                                      Panelists: TBA                                              

3:00-3:30 pm                                                   Closing Plenary with Dr. Robert Zubrin, Mars Society President